Kronik Prostatit Bitkisel Çözüm
Prostat İltihabı Kürü
3 Ocak 2017
prostat-iltihabi-icin-bitkisel-cozum
Prostat İltihabı için Bitkisel Çözüm
7 Şubat 2017

Prostat Nedir

prostat-nedir

prostat-nedir

Uzman Desteği Alın

Prostat Nedir

Prostat Nedir, Prostat, Prostat Belirtileri, Prostat Nedenleri, Prostat İltihabı, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaledir.

Prostat hastalığı anlamında kullanılsa da Prostat, tek başına bir hastalık değildir. Prostat; erkeklerin üreme sistemlerinin bir parçası olan, şeklen ve boyutsal olarak cevize benzeyen küçük bir salgı bezdir. İdrar torbasının altında ve kalın bağırsağın yani rektumun önünde yer alır.

Üretra olarak bilinen ve idrarın idrar torbasından taşınmasını sağlayan idrar yolunun başlangıç kısmını kalın bir yüzük gibi saran prostat salgı bezinin görevi, meniyi oluşturan sıvının yaklaşık %20’lik kısmını salgılamak ve spermin dışarı atılmasını sağlamaktır.

Prostat hastalıkları temelde prostatın büyümesi ve prostat iltihaplanması yani Prostatit olmak üzere 2 ayrı şekilde görülür; halk arasında Prostat olarak kullanılan hastalık “iyi huylu prostat büyümesi”dir. Kötü huylu prostat büyümesi de mümkündür; ki bu durum prostat kanseri olarak bilinmektedir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH)olarak bilinen iyi huylu prostat büyümesi, prostat bezinin büyüyerek idrar yolunu sıkıştırıp daraltması olarak tanımlanabilir. Prostat büyümesi yaygın olarak görülen, hayati risk taşımayan ancak hastanın hayat kalitesini azaltan bir rahatsızlıktır. Halk arasında “prostat” olarak bilinen İyi Huylu Prostat Büyümesi idrar kesesinin tam boşaltılamamasına ve tedavi edilmezse; idrarın böbreklere kaçıp, işlevsel bozukluğa yol açmasına sebep olabilir.

Prostat Belirtileri

Prostat bezinin büyümeye başlamasının sebep olduğu belirtiler, büyüme oranı doğrultusunda kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazı erkekler prostat büyümesi başladığı halde belirtilerini hissetmeyebilirler. Ancak ileri safhalarda belirtilerin şiddeti artar ve kişinin hayat kalitesi ciddi anlamda düşer. Prostat büyümesinin en sık görülen belirtileri şu şekilde özetlenebilir;

İdrar yapmaya başlamada zorluklar yaşanabilir.
İdrarın kesik kesik yapılması.
Sık idrar yapma gereksinimi.
Gece uykularının idrar yapma ihtiyacı sebebiyle sık sık kesilmesi.
Acil idrar yapma ihtiyacı, sıkışma.
İdrarın tam boşaltılamaması.
İdrar çıkarmak için zorlanma ve ıkınma gerekmesi.
İdrarda kan görülmesi.
İdrar bittikten sonra damlamalar.
İdrar yapılırken yanma hissi.

Prostat Nedenleri

İyi huylu prostat büyümesinin sebebi henüz tam bilinmemektedir. Bu problemi genellikle 40 yaşından büyük erkekler yaşar ve bu sebeple ilerleyen yaş ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen hormonal değişimler Prostat sebepleri olarak gösterilir. Hormonal değişimlerle meydana gelen prostat büyümesini genetik faktörler de tetikleyebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu 60 yaşındaki erkeklerin yaklaşık %50’sinde iyi huylu prostat büyümesi görülürken, 80 yaşındakilerde bu hastalığın görülme oranı %90’a kadar çıkmaktadır.

Prostat Nedir, hakkında yazılmış makaleyi okudunuz. Prostat Nedir, hakkında detaylı bilgi için bizi arayın.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.