Prostat İltihabı Antibiyotik
Prostatit Bitkisel Çözüm
14 Mart 2017
prostatit-icin-bitkisel-tedavi-ibrahim-saracoglu
Prostat İltihabı Belirtileri Nelerdir
7 Nisan 2017

Prostat İltihabı Şifalı Bitkiler

Kronik Prostat İltihabı Bitkisel Tedavisi

Kronik Prostat İltihabı Bitkisel Tedavisi

Uzman Desteği Alın

Prostat İltihabı Şifalı Bitkiler

Prostat İltihabı şifalı bitkiler, prostat iltihabına ne iyi gelir, prostat bezi iltihabı bitkisel tedavi. Prostat İltihabı şifalı bitkiler hakkında makale.

Prostat İltihabı şifalı bitkiler hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Prostat İltihabı şifalı bitkiler hakkında bilgiden önce prostatit yani prostat iltihabı hakkında kısaca bilgi verelim.

Prostat İltihabı Nedir ?

Prostat bezinde sperm kanalları bulunur. Bunlar uzun kanallardır. Başta e.coli adını verilen bakteri türü ve diğer bakteriler bu kanallara yerleşerek burada enfeksiyona neden olurlar. Vücut da bu duruma iltihap oluşturarak yanıt verir. Bir de idrar yolunda oluşan iltihap prostat bezine bulaşırsa bu duruma prostatit denir. Prostatit hastalığının oluşması için mutlaka bakteri olması gerekmez. Bazı prostat türlerinde bakteri olmadan da prostat iltihabı oluşmaktadır. Prostat iltihabı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri değildir. Çünkü prostatit bulaşıcı bir durum değildir. Ergenlik çağından sonra her yaşta ortaya çıkabilen bir durumdur. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bazı sinir hastalıklarına yol açabilir.

Prostatit Çeşitleri

1 – Kronik Prostat İltihabı : Sinsi seyreden bir durumdur ve daha az şiddetlidir.

2 – Akut Prostat İltihabı : Ani gelişir ve şiddetlidir.

Prostat İltihabı Çeşitleri ve Belirtileri

Akut ve kronik prostatit belirtileri birbirinden çok farklı değildir. Fakat tedavileri ve bazı belirtileri farklı olduğundan bunları tek tek incelemekte fayda var.

Kronik Prostat İltihabı

Daha sık görülen bir durumdur. Sinsi seyreden bir hastalıktır, yavaş yavaş gelişir ve şiddeti akut prostatite göre daha azdır.

Kronik Prostat İltihabı Belirtileri

Sık idrara çıkma isteği vardır. Yine idrarda yanma ve idrarı yaparken zorlanma görülür. Ateş fazla yükselmez.

Cinsel isteksizlik görülür. Boşalma sırasında ağrı hissedilir. Bağırsaklarda gerilme hissi vardır. Bunların dışında yine makat bölgesinde, erkeklik hormonu olan testesteronun salgılandığı yer testislerde ağrı duyulur.

Bu prostat iltihaplarının yanında bakterilerin neden olmadığı iltihaplar da vardır. Bu durumda da idrar yaparken ve boşalırken ağrı, sık idrara çıkma peniste, testiste, idrar kesesinde ağrı vardır. Ayrıca bu belirtilerin sadece prostat iltihabında görülmediği bilinmelidir. Prostat bezinin etrafındaki kas ve sinirlerde sorun olduğunda da aynı belirtiler görülebilir.

Akut Prostat İltihabı

Kronik prostat iltihabına göre çok daha az görülür. Şikayetler aniden ortaya çıkar ve belirtiler şiddetli bir şekilde seyreder. Hasta çok ağrı çeker ve gergin bir haldedir.

Akut Prostat İltihabı Belirtileri

İdrarını yaparken yanma hisseder ve idrarının tamamını yapmada güçlük çeker (yetersiz idrar kesesi boşaltımı). Vücutta mikrop fazladır. Ateş yükselmiştir ve titreme de görülür.

Prostat İltihabı Tedavisinde Kullanılan Bitkiler

Yakı Otu

Yakı otu, pretoria Üniversitesi’nden bir çalışmada, BPH ve prostatit tedavisi için beş bitkisel ilaç ekstresinin anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri. Antibakteriyel aktiviteleri incelenmiştir yakı otunun prostatit ve BPH tedavisilerinin her ikisinde de etkili olduğunu kanıtlanmıştır. (Steenkamp 2006) (kaynak: 1organik com)

Kuşburnu

Kuşburnu, basında sık sık yer almaya başlaması ile birlikte popülerlik kazanan kuşburnu daha çok çay olarak tüketilmektedir. Kuşburnu vücutta biriken ödemin atılmasında ve iltihapların hızla iyileşmesinde kuvvetli bir yardımcıdır. İçerisinde ki etken bileşenleri sayesinde enfeksiyonların iyileşme sürecini kısaltmaktadır. (kaynak: faydalarizararlari com)

Cüce Palmiye

Cüce palmiye, erkeklerin ileri yaşlardaki büyük sorunu olan, kötü huylu ve iyi huylu prostat büyümesini önlemektedir. Dokuların yenilenmesi, vücut direncinin arttırılması amacıyla kullanılır. (kaynak: sifalibitkisitesi net)

Ekinezya

Ekinezya, vücudun savunma sisteminin güçlendirilmesinde, ağrılı durumlarda, iltihaplı hastalıklarda(artrit ve iltihaplı durumlarda), Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde. (kaynak: sagliksifa com)

Civanperçemi

Civan perçemi, iltihabı hafifletici özelliği vardır. (kaynak: bitkicaylarininfaydalari com)

Isırgan Tohumu

Isırgan tohumu, faydaları idrar yolları ile ilgili problemlerde de görülmektedir. İdrarda görülen iltihapları gidermekte ve idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. (kaynak: isirganotu gen tr)

Ginseng

Ginseng, antioksidandır ve vücut bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısını arttıran önemli bir bağışıklık sistemi iyileştiricidir. (kaynak: beslenmedestegi com)

Zerdeçal

Zerdeçal, doğal bir antiseptik ve antibakteriyel madde olarak değerlendirilebilir ve etkili bir dezenfeke aracı olarak kullanılabilmektedir. Kesik ve yanık yaralarının üzerine zerdeçal tozu serperek mikrop kapmasını engelleyebilir ve daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz. (kaynak: faydalarizararlari com)

Uzman Desteği Alın