prostatit-icin-bitkisel-tedavi-ibrahim-saracoglu
Prostatit Belirtileri
6 Eylül 2016
Prostat İltihabı Antibiyotik
Prostat İltihabı Antibiyotik
6 Eylül 2016

Prostat İltihabı Belirtileri

prostat-iltihabi-icin-bitkisel-cozum

prostat-iltihabi-icin-bitkisel-cozum

Uzman Desteği Alın

Prostat İltihabı Belirtileri

Prostat İltihabı belirtileri, prostat iltihabı belirtileri nedir, prostat iltihabı nedir gibi sorulara cevap olarak yazılmış bilgi amaçlı makale.

Prostat İltihabı Nedir ?

Prostat bezinde sperm kanalları bulunur. Bunlar uzun kanallardır. Başta e.coli adını verilen bakteri türü ve diğer bakteriler bu kanallara yerleşerek burada enfeksiyona neden olurlar. Vücut da bu duruma iltihap oluşturarak yanıt verir. Bir de idrar yolunda oluşan iltihap prostat bezine bulaşırsa bu duruma prostat iltihabı denir. Prostat iltihabı hastalığının oluşması için mutlaka bakteri olması gerekmez. Bazı prostat türlerinde bakteri olmadan da prostat iltihabı oluşmaktadır. Prostat iltihabı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri değildir. Çünkü prostat iltihabı bulaşıcı bir durum değildir. Ergenlik çağından sonra her yaşta ortaya çıkabilen bir durumdur. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bazı sinir hastalıklarına yol açabilir.

Prostat İltihabı Çeşitleri

1 – Akut prostat iltihabı : Ani gelişir ve şiddetlidir.

2 – Kronik prostat iltihabı : Sinsi seyreden bir durumdur ve daha az şiddetlidir.

Prostat İltihabı Belirtileri

Akut ve kronik prostat iltihabı belirtileri birbirinden çok farklıdır. Fakat tedavileri ve bazı belirtileri farklı olduğundan bunları tek tek incelemekte fayda var.

Akut Prostat İltihabı

Kronik prostat iltihabına göre çok daha az görülür. Şikayetler aniden ortaya çıkar ve belirtiler şiddetli bir şekilde seyreder. Hasta çok ağrı çeker ve gergin bir haldedir. İdrarını yaparken yanma hisseder ve idrarının tamamını yapmada güçlük çeker (yetersiz idrar kesesi boşaltımı). Vücutta mikrop fazladır. Ateş yükselmiştir ve titreme de görülür.

Kronik Prostat İltihabı

Daha sık görülen bir durumdur. Sinsi seyreden bir hastalıktır, yavaş yavaş gelişir ve şiddeti akut prostatite göre daha azdır. Sık idrara çıkma isteği vardır. Yine idrarda yanma ve idrarı yaparken zorlanma görülür. Ateş fazla yükselmez.

Cinsel isteksizlik görülür. Boşalma sırasında ağrı hissedilir. Bağırsaklarda gerilme hissi vardır. Bunların dışında yine makat bölgesinde, erkeklik hormonu olan testesteronun salgılandığı yer testislerde ağrı duyulur.

Bu prostat iltihaplarının yanında bakterilerin neden olmadığı iltihaplar da vardır. Bu durumda da idrar yaparken ve boşalırken ağrı, sık idrara çıkma peniste, testiste, idrar kesesinde ağrı vardır. Ayrıca bu belirtilerin sadece prostat iltihabında görülmediği bilinmelidir. Prostat bezinin etrafındaki kas ve sinirlerde sorun olduğunda da aynı belirtiler görülebilir.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.