Prostat İltihabı Tedavisi
Kronik Prostat İltihabına Kesin Çözüm
14 Mart 2017
Prostat İltihabı Antibiyotik
Prostatit Bitkisel Çözüm
14 Mart 2017

Kronik Prostatit Belirtileri

prostat-iltihabi-icin-bitkisel-cozum

prostat-iltihabi-icin-bitkisel-cozum

Uzman Desteği Alın

Kronik Prostatit Belirtileri

Kronik prostatit belirtileri, akut prostatit nedir, kronik prostatit nedir. Kronik prostatit belirtileri hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale.

Prostatit Nedir ?

Prostat bezinde sperm kanalları bulunur. Bunlar uzun kanallardır. Başta e.coli adını verilen bakteri türü ve diğer bakteriler bu kanallara yerleşerek burada enfeksiyona neden olurlar. Vücut da bu duruma iltihap oluşturarak yanıt verir. Bir de idrar yolunda oluşan iltihap prostat bezine bulaşırsa bu duruma prostatit denir. Prostatit hastalığının oluşması için mutlaka bakteri olması gerekmez. Bazı prostat türlerinde bakteri olmadan da prostat iltihabı oluşmaktadır. Prostat iltihabı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri değildir. Çünkü prostatit bulaşıcı bir durum değildir. Ergenlik çağından sonra her yaşta ortaya çıkabilen bir durumdur. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bazı sinir hastalıklarına yol açabilir.

Prostatit Çeşitleri

1 – Kronik Prostatit : Sinsi seyreden bir durumdur ve daha az şiddetlidir.

2 – Akut Prostatit : Ani gelişir ve şiddetlidir.

Prostatit Çeşitleri ve Belirtileri

Akut ve kronik prostatit belirtileri birbirinden çok farklı değildir. Fakat tedavileri ve bazı belirtileri farklı olduğundan bunları tek tek incelemekte fayda var.

Kronik Prostatit

Daha sık görülen bir durumdur. Sinsi seyreden bir hastalıktır, yavaş yavaş gelişir ve şiddeti akut prostatite göre daha azdır.

Kronik Prostatit Belirtileri

Sık idrara çıkma isteği vardır. Yine idrarda yanma ve idrarı yaparken zorlanma görülür. Ateş fazla yükselmez.

Cinsel isteksizlik görülür. Boşalma sırasında ağrı hissedilir. Bağırsaklarda gerilme hissi vardır. Bunların dışında yine makat bölgesinde, erkeklik hormonu olan testesteronun salgılandığı yer testislerde ağrı duyulur.

Bu prostat iltihaplarının yanında bakterilerin neden olmadığı iltihaplar da vardır. Bu durumda da idrar yaparken ve boşalırken ağrı, sık idrara çıkma peniste, testiste, idrar kesesinde ağrı vardır. Ayrıca bu belirtilerin sadece prostat iltihabında görülmediği bilinmelidir. Prostat bezinin etrafındaki kas ve sinirlerde sorun olduğunda da aynı belirtiler görülebilir.

Akut Prostatit

Kronik prostat iltihabına göre çok daha az görülür. Şikayetler aniden ortaya çıkar ve belirtiler şiddetli bir şekilde seyreder. Hasta çok ağrı çeker ve gergin bir haldedir.

Akut Prostatit Belirtileri

İdrarını yaparken yanma hisseder ve idrarının tamamını yapmada güçlük çeker (yetersiz idrar kesesi boşaltımı). Vücutta mikrop fazladır. Ateş yükselmiştir ve titreme de görülür.

Uzman Desteği Alın